Belső tisztulás a múlt elengedésével
Amikor elengedésről beszélünk, sokan azt képzelik, hogy egy pillanat alatt megszabadulhatnak a múlt terheitől – mintha csak egy nehéz bőröndöt tennének le az út szélén. (Ha igazán-igazán akarod, így is mehet, ám csak keveseknek sikerül.) A valóság ennél sokkal összetettebb és őszintén szólva, sokkal izgalmasabb is! Az elengedés nem arról szól, hogy kitöröljük az emlékeinket vagy elfelejtjük, mi történt velünk. Inkább olyan, mint amikor egy elhagyott kertet megtisztítunk: kigazoljuk a gyomokat, hogy új és egészséges élet sarjadjon.
Ha egy tényleg sikeres évet szeretnél magadnak… hááát, már november vége felé el kellene indítani egy lezárós, elengedős időszakot. De sosincs későn és sosincs korán! Ahogy a természet is új ciklusba kezd, úgy mi is megteremthetjük a belső tisztulás feltételeit, gyakorlatilag bármikor, mert számunkra onnantól kezdődik egy új ciklus. Persze, ha a természethez igazodnánk, könnyítést nyújtana, most azonban a lényeg, hogy ne halogass.
Hogyan lehet az elengedést tudatosan, mélyrehatóan és – ami a legfontosabb – tartósan megtenni? Merüljünk el ebben együtt, és nézzük meg, hogyan vezethet a folyamat a belső béke és szabadság felé.
Miért fontos az elengedés?
Az elengedés kulcsa a változásnak. Gondolj a lelkedre úgy, mint egy szekrényre. Ha tele van régi, nem hordott ruhákkal, hiába vásárolsz újat, nem lesz hová tenned. Hasonlóképpen, ha a gondolataid és érzéseid a múlt fájdalmával vannak tele, nincs hely az új ötleteknek, álmoknak és lehetőségeknek.
Nézzük ezt a fizika világából érthetően. Az energia nem vész el, csak átalakul. Ha ragaszkodunk a régi energiákhoz – akár harag, bánat, vagy bűntudat formájában –, azok továbbra is hatással lesznek a jelenünkre. Az elengedés valójában nem más, mint az energia átalakítása: a régi, alacsony rezgésszintű érzéseket átváltjuk magasabb frekvenciákra, amelyek támogatnak minket.
Az elengedés akadályai
„Könnyű azt mondani, hogy engedjem el, de hogyan csináljam?”
Ez a kérdés szinte mindenkiben felmerül. Az elengedés azért tűnik nehéznek, mert az elménk és az érzelmeink szorosan kapcsolódnak egymáshoz. Az agyunk szereti a megszokott mintákat, még akkor is, ha azok már nem szolgálnak minket. Ez olyan, mint egy régi cipő: már kitaposott, de megszoktuk.
A másik akadály az, hogy az elengedés sokszor félelmet kelt. Mi marad, ha elengedem a fájdalmamat? Üresség? Az ismeretlen gyakran ijesztőbb, mint a múlt terhe. Ám itt jön képbe a tudatosság.
Ha tisztában vagy azzal, hogy minden üresség lehetőséget is rejt, akkor ez a folyamat kevésbé lesz félelmetes. A semmiben ott a minden – szoktuk mondani, ami csak addig érthetetlen, amíg egyszer végre megéled.
Hogyan kezdj neki? Praktikus gyakorlatok az elengedéshez
1. Tisztulás rituálék segítségével
A mágiában a tisztító rituálék kiemelt szerepet kapnak. Milliónyi technikája létezik vallási irányzattól és hagyományoktól függően. A legegyszerűbb példa következik. Gyújts meg egy fehér gyertyát, és mondd ki hangosan, mit szeretnél elengedni. Például: „Elengedem a múlt fájdalmát, és teret adok az örömnek.” Figyeld csak meg! Nincs radír sem az Univerzumban, sem az agyadban. Tehát egy „felülírást” csinálunk. Kiteszem, amit már nem kérek és elmondom, mit szeretnék helyette. Használhatsz füstölőt is, például tömjént, zsályát vagy palo santo-t, amik kifejezetten tisztító hatásúak. Természetesen egyszer elmondani nem elég. Mantrázz, azaz ismételgess. Még a legrövidebb gyertya is kb. 2 órát ég. kb. 15 percenként 5 percig foglalkozz azokkal, amit elengednél és gondold át, mit kérsz helyettük. Egyszerre ne akarj túl sokat, a legfontosabbakat vedd számba.
Ezek a mini rituálék nemcsak szimbolikusak, hanem valóban segítenek abban, hogy fókuszáltabbá válj. DE! Sosem helyetted dolgoznak, hanem veled együtt. Minél egyszerűbb technikát választasz, lehet, hogy annál többször kell elvégezned. Egyetlen gyertya nem fogja megváltani a világot, „csak” elindít egy úton.
2. Írás terápia
Vegyél elő papírlapokat és írj le mindent, ami nyomaszt. Ne cenzúrázd magad! Mindent, mindent, mindent írj le, pont úgy, ahogy jön. Ez a folyamat olyan, mintha kiöntenéd magadból a belső világod káoszát. Innentől 2 út közül választhatsz:
- Ha befejezted a sztorit, mivel már nem kéred, jelképesen égesd el. (Nagyon figyelj, hogy a tűzzel dolgozol. Elég nagy és tűzálló tálba tedd a lapjaid, amiket előtte akár kisebbekre is tépkedhetsz.) Miközben felszáll a füst, egy kéréssel is fordulhatsz az Univerzumhoz, amit saját szavaiddal fogalmazz meg. Például: kérlek Univerzum, segíts átalakítani a hozzáállásom a lapra vetett sztorihoz.
- Miután végeztél az írással, tedd el legalább 1 napra pihenni irományod. Amikor legközelebb előveszed, alaposan, lassan olvasd végig. Igyekezz olyan szemszögből nézni a szavaid, mintha mondjuk egy barátod történetét olvasnád. Jegyezd fel magadnak az észrevételeid, javaslataid. Ha egy barátod lenne, aki a sorokat lapra vetette, mit mondanál neki? Milyen eddig nem látott nézőpontból tudnád pozitív ötletekkel megvilágítani a sztorit? Mi a jó ebben az egész negatív, fájdalmas tapasztalatban?
3. Vizualizáció
Képzeld el, hogy egy folyó partján állsz. Lógnak rajtad a múltad nehézségei, minden, ami nyomaszt, ami kellemetlen, ami haragot, szomorúságot, bánatot, bűntudatot, szorongást stb. ébreszt benned. Vékony fonalakkal vannak a ruhádra erősítve. Sétálj be a folyóba olyan messzire, hogy már csak a fejed látszik ki. Képzeld el, ahogy a rád kötözött negatívumok fonalait a víz kioldja és magával sodorja. Nézd, ahogy elúsznak a messzeségbe, elmerülnek, szertefoszlanak a vízben. Érezd, ahogy egyre könnyebb, kiegyensúlyozottabb, egyre jobb hangulatú vagy. Ez a gyakorlat nemcsak megnyugtató, de segít abban, hogy tudatosítsd magadban az elengedés fontosságát és az utána érkező felszabadultságot.
A kvantumfizika és az elengedés kapcsolata
A kvantumfizika egyik alaptörvénye, hogy minden mindennel összefügg. David Bohm elmélete szerint az univerzum egy végtelen háló, ahol minden pont kapcsolódik a másikhoz. Ez azt jelenti, hogy amikor elengedjük a múltat, nemcsak önmagunkon segítünk, hanem a környezetünkre is hatással vagyunk.
Egy másik izgalmas kvantumelv az „implicit rend”. Eszerint az Univerzumban minden információ egy mélyebb szinten összefonódik. Amikor elengedünk valamit, az átalakul, és lehetőséget teremt az új kezdésre. Ezért mondják sokan, hogy az elengedés valójában az egyik legfontosabb lépés a teremtés útján.
Hogyan segít a belső tisztulás a tudatos életben?
Egy igazi elengedés során a hozzáállásunk változik meg, ez adja az energia átalakulását. Felismerjük a „rossz” történetben a „jó” helyzeteket, vagyis azt, hogy mit nyertünk általa. Így jöhet létre egy belső tisztulás, mert a negatívumok helyét a pozitívumok veszik át. Ez felfogható egy érzelmi nagytakarításnak is. Transzformáljuk azokat a mintákat, beidegződéseket, amelyek akadályoznak abban, hogy boldog, felszabadul, elégedett sikeres jelent éljünk meg.
Szoktuk azt mondani, hogy a terheket a hátadon cipeled. Aki gyűjtögető típus, egy teljes sziklányit visz magával görnyedten. Már annyira meghajlik, hogy az orra a cipője hegyét súrolja. Na ebből a pózból hogyan látnád az ég közepén vakítóan világító napocskát, vagy a fán csücsülő madárkákat? A kőhordozók munkája lelkileg és fizikailag is kimerítő és elnyomja az élet szépségét.
Amikor sikerül másképp nézni a terheket, amikor felismerésekhez, „AHA” élményekhez jutunk általuk, az az igazi átalakulás, az igazi elengedés, amiben a hátunkon cipelt zsák vagy szikla azon nyomban elillan. Az elengedés folyamán a felismerések nem jönnek mindig azonnal, adj magadnak időt. Az emberek gyakran számolnak be arról, hogy az elengedés után kreatívabbak, energikusabbak, és jobban érzik magukat a bőrükben. Ez nem véletlen: az elengedés segít abban, hogy összhangba kerülj a belső és külső világoddal, így emelve a rezgésszinted.
Gyakorlati tanácsok a mindennapokra
- Kezdd kicsiben. Nem kell mindent egyszerre feldolgozni. Kezdj egy kisebb falattal, például egy rossz szokással vagy egy kisebb sérelemmel. Ahogy rutint szerzel, jöhetnek a nagyobbak.
- Törekedj a csendre rendszeresen. Csak ücsörögj 5-10 percet egy székben, vagy feküdj hanyatt a kanapén és engedd meg magadnak, hogy semmit ne csinálj, csak legyél. A kezdetben segíthet a légzésfigyelés, hogy gondolataid ne cikázzanak annyira.
- Hallgass vezetett meditációt, amely során tudatosan vizualizálod, hogy minden feszültség és minden más nyomasztó dolog, gondlat stb. elhagyja a testedet.
- Mozogj! A test és a lélek összefüggése miatt a fizikai aktivitás, például a jóga hatékony módja az elengedésnek. Oké, nincs időd. Akkor sétálj napi 15 percet és figyeld, milyen változás jön egy hónap alatt.
- Kérj segítséget. Néha egy barát, mentor vagy terapeuta támogatása elengedhetetlen ahhoz, hogy tovább lépj. Én a Kahi Life Coaching módszerét használom erre a legszívesebben, ami az információs gyógyítás körébe tartozik, de természetesen alkalmazok tisztító szertartásokat is.
Mit nyerhetsz az elengedéssel?
Az elengedés nem csak a múltról szól. Sokkal inkább egy belső szabadságról, ami lehetővé teszi, hogy az életed irányítását a kezedbe vedd. Amikor elengeded, ami már nem szolgál téged, helyet teremtesz az új kapcsolatoknak, lehetőségeknek és örömöknek. Sok sikert varázslatos új életedhez!
Szeretettel:
Szuromi Éva
Ez is érdekelhet: